Նոյեմբերի 30-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նիստերի դահլիճում տեղի ունեցավ «Խորհրդարանական ուղղվածությունը եւ համագործակցությունը քաղաքացիական հասարակության հետ հանուն եվրոպական ինտեգրման. արժեքներ եւ փորձ» խորագով համաժողովը, որին մասնակցում էին Աժ պատգամավորներ, քաղաքացիական հասարության ներկայացուցիչներ, Եվրանեսթ ԽՎ-ի, Վրաստանի խորհրդարանի ներկայացուցիչներ, Երիտասարդական խորհրդարանի անդամներ:
Համաժողովի մասնակիցներին ողջունեցին եւ արդյունավետ աշխատանք ցանկացան ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը եւ Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցության նախագահ, Բելգիայի նախկին վարչապետ Վիլֆրեդ Մարտենսը:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն իր ելույթում նշեց.
«Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության նախագահ
հարգարժան պարոն Ուիլֆրիդ Մարտենս,
Թույլ տվեք, ի սկզբանե, իմ երախտագիտությունը հայտնել Ձեզ բոլորիդ եւ, հատկապես, ԵԺԿ-ի նախագահ Մարտենսին՝ ՀՀ Ազգային ժողովում քաղաքացիական հասարակության հետ հանդիպման այս կարեւոր միջոցառմանը ներկա գտնվելու համար:
Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության դերը մեծ է Եվրոպական Միության կայացման գործում, քանզի դրա արժեքներն ու սկզբունքները իրոք հանդիսացել են Եվրոպական նախագծի ստեղծման մղիչ ուժը:
Մեր երկրի՝ Հայաստանի համար, որը ես պատիվ ունեմ ներկայացնելու այսօրվա մեր այս հանդիպմանը, այդ նույն քրիստոնյա արժեքներն էին, որոնց շնորհիվ դարեր շարունակ մեր ազգը ոչ միայն պահպանեց իր ինքնությունը, այլ նաեւ վերապրելով արհավիրքներ եւ ցեղասպանություն՝ ձեռնամուխ եղավ պետականության վերականգնմանը: Եվրոպական արժեքներին դավանելու իր պատմական եւ մշակութային առաքելությամբ, Հայաստանի Հանրապետությունը` ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի գլխավորությամբ, շարունակում է Եվրոպայի եւ եվրոպական կառույցների հետ հարաբերությունների մերձեցման իր քաղաքականությունը:
Այսօր, Հայաստանը իր վարած հավասարակշիռ եւ կառուցողական քաղաքականությամբ, տարածաշրջանային կայունության կարեւոր գործոն է:
Այս համատեքստում պետք է դիտել նաեւ Հայաստանի երեք քաղաքական կուսակցությունների եւ, այդ թվում, Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության անդամակցությունը Եվրոպական ժողովրդական կուսակցությանը:
Ուշագրավ է, որ մոտ 10 ամիս առաջ, Մարսելում՝ ողջունելով մեր մուտքը Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության մեծ ընտանիք, պարոն Մարտենսը կանխատեսումներ արեց, որ այդ հանգամանքը կարող է լրացուցիչ խթան հանդիսանալ Հայաստանում լայնածավալ բարեփոխումների իրականացման գործընթացում:
Հարկ եմ համարում նշել, որ Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության նախաձեռնություններն են ինչպես Արեւելյան գործընկերությունը, այնպես էլ Եվրանեսթ Խորհրդարանական վեհաժողովը եւ Արեւելյան գործընկերության Քաղաքացիական հասարակության ֆորումը, որի ներկայացուցիչները այսօր մեզ հետ են այս դահլիճում:
Ոմանք այս դահլիճում կարող են մտածել, որ սա մրցակցության դաշտ է ներկայացուցչական եւ մասնակցային ժողովրդավարության միջեւ: Ցանկանում եմ հենց սկզբից փարատել ձեր կասկածները. դրանք միմյանց լրացնող եւ միմյանց հարստացնող փոխգործակցության ձեւաչափեր են: Այն խորհրդարանները, որոնք հաջողությամբ առնչվում են քաղաքացիական հասարակության հետ, գործում են ավելի արդյունավետ: Բայց միեւնույն ժամանակ, մեր քաղաքացիական հասարակությանը ես կոչ կանեի դառնալ ավելի համախմբված եւ միասնական՝ հատկապես այն հարցերում, որոնք առնչվում են մեր պետական շահերին: Հակառակ դեպքում, դա կլինի մեզ համար աններելի շռայլություն:
Հետամուտ լինելով այս մոտեցմանը` Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը ակտիվորեն եւ արդյունավետ փոխգործակցում է քաղաքացիական հասարակության հետ: Դրա վառ ապացույցն է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատվիրակությունների գործուն շփումները ինչպես Հայաստան-Եվրամիություն խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովում, այնպես էլ համագործակցությունը քաղաքացիական հասարակության ֆորումի ներկայացուցիչների հետ Եվրանեսթ Խորհրդարանական վեհաժողովում, որի արդյունքում ստորագրվեց Փոխըմբռնման հուշագիր:
Հայաստանում գործող Եվրամիության խորհրդատվական խմբի հետ միասին միայն վերջին չորս ամիսների ընթացքում մենք կազմակերպեցինք երեք խորհրդարանական լսումներ մարդու իրավունքների եւ գենդերային հավասարության խնդիրների վերաբերյալ:
Այս ամբողջը արվում է մեկ նպատակով՝ էլ ավելի արդյունավետ դարձնել Ազգային ժողովի գործունեությունը հանուն երկրի բարեկեցության եւ առաջընթացի: Մենք, պատգամավորներս, որպես ժողովրդի ընտրյալներ, դրանում ենք տեսնում մեր առաքելությունը: Մենք բոլորս պարտավոր ենք աշխատել հանուն ժողովրդավարության խորացման, որովհետեւ դա պետականության ամրապնդման, երկրի զարգացման եւ մեր հասարակության համար ավելի բարեկեցիկ երկիր կառուցելու միակ ճանապարհն է»:
Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցության նախագահ Վիլֆրեդ Մարտենսն իր ելութում շնորհակալություն հայտնեց կազմակերպիչներին այս կարեւոր նախաձեռնության համար, հատկանշական համարելով, որ այն համընկնում է Երեւանում տեղի ունեցող Արեւելյան գործընկերության երկրների առաջնորդների գագաթնաժողովի, ինչպես նաեւ Ստոկհոլմում ընթացող Արեւելյան գործընկերության ծրագրի Քաղաքացիական հասարակության ֆորումի աշխատանքների հետ: Նրա խոսքով՝ այն փաստը, որ համաժողովը տեղի է ունենում ՀՀ Ազգային ժողովում, շատ խորհրդանշական է: «Խոհրդարանը բոլոր քաղաքացիների տունն է, ոչ միայն նրանց, ովքեր ընտրվել են: Բոլոր քաղաքացիները, կազմակերպությունները, որոնք ներկայացնում են քաղաքացիական հասարակությունը պետք է հեշտությամբ կարողանան շփվել այդ տան հետ, այն պետք է լինի հնարավորինս թափանցիկ: Հատուկ շնորհակալություն Ազգային ժողովի նախագահին՝ խորհրդարանի դուռը քաղաքացիական հասարակության առջեւ բացելու, նման ներկայացուցչական միջոցառման համար»,-ասաց ԵԺԿ նախագահը:
Անդրադառնալով քաղաքացիական հասարակության էությանը՝ Վիլֆրեդ Մարտենսը նշեց, որ ինչ ուղղության էլ պատկանեն քաղաքացիական հասարակության նեկայացուցիչները, նրանք նախեւառաջ պետք է համոզված լինեն իրենց արածի, գաղափարների արդարացիության մեջ: Նրա խոսքով՝ ժողովրդավարության կայացման գործում յուրաքանչյուրն իր դերն ունի՝ թե ընտրված քաղաքական գործիչները, թե քաղաքական կուսակցություններն ու քաղաքացիական հասարակության տարբեր կառույցները: Վերջիններիս գործունեությունը էական նշանակություն ունի հիմնարար ազատությունների ու իրավունքների պաշտպանության, խաղաղ ու արդյունավետ ժողովրդավարության ապահովման, բարեփոխումների առաջընթացի, հակակոռուպցիոն պայքարի, գիտելիք եւ փորձագիտություն ներդնելու համար: Վիլֆրեդ Մարտենսի կարծիքով՝ քաղաքացիական հասարակությունը ոչ միայն կամուրջ է քաղաքացիների ու քաղաքական գործիչների միջեւ, այլ նաեւ փոփոխության քամի է բերում: «Չպետք է մոռանալ, որ շատ հեշտ է փոփոխություն ցանկանալ, սակայն երբեմն այն դժվար է իրականացնել: Ճնշում գործադրեք քաղաքական գորժիչների վրա, խրախուսեք, համագործակցեք նրանց հետ, խորհուրդներ տվեք, բայց երբեք մի մեղադրեք, որ փոփոխությունները արագ տեղի չեն ունենում»,-ասաց ԵԺԿ նախագահը:
ԵԺԿ փոխնախագահ, Եվրախորհրդարանի պատգամավոր, Եվրանեսթ ԽՎ-ի փոխնախագահ Յացեկ Սարիուս-Վոլսկին իր զեկույցում անդրադարձավ խորհրդարանական ուղղվածության հարթակներում քաղաքացիական հասարակության տարբեր կառույցերի հետ աշխատանքների համակարգման եվրոպական փորձին: Նա կարեւորելով քաղաքացիական հասարակության դերակատարությունը Եվրամիությանը մերձեցման առումով՝ առաձնացրեց երեք ուղղություն: Ըստ Յացեկ Սարիուս-Վոլսկու՝ քաղաքացիական հասարակությունը նախ կարեւոր է ժողովրդավարության, երկրորդը՝ եվրաինտեգրման, երրորդը՝ խորհրդարանական կյանքի համար: Նրա խոսքով՝ խորհրդային անցյալ ունեցող երկրներում հասարակությունը տուժել է՝ չունենալով քաղաքացիական հասարակություն, բացակայել է ինքնակազմակերպման որեւէ մեխանիզմ: Այժմ նրանց առջեւ ծառացած խնդիրն է լրացնել այդ բացը: ԵԺԿ փոխնախագահի համոզմամբ՝ ժողովրդավարության հասնելու հիմնական ուղին ասոցացման ազատությունն է, կոլեկտիվ շահի առաջմղումը, հանրության տեսակետների ու շահերի ներկայացումը: Նա կարեւորեց քաղաքացիական հասարակության դերակատարությունը բազմակուսակցական համակարգում, որը ստեղծում է հասարակության պատկանելիության զգացում:
Ինչ վերաբերում է քաղաքացիական հասարակության դերին եվրոպական ինտեգրման գործընթացում, ապա Եվրանեսթ ԽՎ-ի փոխնախագահն ընդգծեց, որ ԵՄ-ի նախաձեռնողները նախեւառաջ մտածում էին եվրոպական խաղաղության ու հասարակությունների մերձեցման մասին: Ըստ նրա՝ եվրաինտեգրումը կարելի է դիտարկել որպես ոչ միայն պետական կառույցների, այլ նաեւ մարդկանց, հասարակության մերձեցման առումով:
Յացեկ Սարիուս-Վոլսկու համոզմանբ՝ քաղաքացիական հասարակությունը զգալի դերակատարություն ունի խորհրդարանական կյանքի համար: «ԵՄ-ում խորհրդարանները բաց են քաղաքացիական հասարակության առջեւ, միշտ երկխոսության մեջ են նրանց ներկայացուցիչների հետ: Խոհրդարանում միշտ ձգտում են տեղեկանալ, թե հասարակությունն ինչ է մտածում, եւ այդ խնդրում խորհրդարանականներին մեծապես օգնում են քաղաքացիական հասարակության կառույցները: Պատգամավորները միշտ շփման մեջ են հասարակության ներկայացուցիչների հետ, որը հանգեցնում է ժողովրդավարության համախմբման»,-նշեց բանախոսը: Նրա խոսքով՝ եթե երկրները ցանկանում են լինել ԵՄ անդամ, ապա կարեւոր է, որ դրանց հասարակությունները շփման մեջ լինեն Եվրամիության տարբեր երկրների քաղաքացիական հասարակությունների հետ:
«Խորհրդարանական ուղղվածությունը եւ համագործակցությունը քաղաքացիական հասարակության հետ հանուն եվրոպական ինտեգրման. արժեքներ եւ փորձ. Վրաստանի փորձը» զեկուցմամբ հանդես եկավ Վրաստանի խորհրդարանի պատգամավոր, Եվրանեսթ ԽՎ-ի անդամ Դավիթ Դարչինաշվիլին:
Զեկուցողները պատասխանեցին համաժողովի մասնակիցներին հետաքրքրող բազմաթիվ հարցերին:
Այնուհետեւ Ազգային ժողովի նիստերի դահլիճից ինտերնետային տեսակամուրջ հաստատվեց Ստոկհոլմում Արեւելյան գործընկերության ծրագրի Քաղաքացիական հասարակության ֆորումի մասնակիցների հետ: Տեսակամուրջի ընթացքում կողմերն անդրադարձան Արեւելյան գործընկերության ճանապարհային քարտեզագրմանը եւ մուտքի արտոնագրի դյուրացմանն ու ազատականացմանը, կարեւորվեց պետություն-քաղաքացիական հասարակություն համագործակցությունը, քննարկվեցին երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր:
Տեսակամուրջի ավարտից հետո ելույթ ունեցավ «Ունիսոն» ՀԿ նախագահ Արմեն Ալավերդյանը: Խոսելով Հայաստանում Արեւելյան գործընկերության ծրագրի Քաղաքացիական հասարակության ֆորումի հայկական ազգային պլատֆորմից՝ Արմեն Ալավերդյանը նկատեց, որ գտնվելով ճգնաժամի մեջ՝ հայկական ազգային պլատֆորմը կարողացել է հաղթահարել այն, եւ այս առումով Հայաստանի դրական փորձը կարող է կիրառելի լինել Արեւելյան գործընկերության ծրագրի Քաղաքացիական հասարակության ֆորումի այլ մասնակից երկրների պլատֆորմներում:
Ամփոփելով համաժողովի աշխատանքները՝ ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, Եվրանեսթ ԽՎ-ի հայկական պատվիրակության ղեկավար Արտակ Զաքարյանը ընդգծեց, որ այս նախաձեռնությունը տեղի է ունենում Արեւելյան գործընկերության առաջնորդների երկրորդ գագաթնաժողովի շրջանակներում: Արտակ Զաքարյանը շնորհակալություն հայտնեց ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանին եւ ԵԺԿ նախագահ Վիլֆրեդ Մարտենսին՝ վեհաժողովի աշխատանքներին մասնակցելու եւ ելույթ ունենալու համար, ինչպես նաեւ վեհաժողովի բոլոր մասնակիցներին ու կազմակերպիչներին:

“Parliamentary Orientation and Cooperation with the Civil Society For European Integration: Values and Experience” Forum is Held
On November 30 in the session hall of the RA National Assembly the forum “Parliamentary Orientation and Cooperation with the Civil Society For European Integration: Values and Experience” was held, where NA deputies, representatives of civil society, Euronest PA, Georgian Parliament and members of the Youth Parliament.
The RA NA President Hovik Abrahamyan and the President of the European People’s Party (EPP), former Prime Minister of Belgium Wilfried Martens welcomed the forum participants and wished them effective work.
The RA National Assembly President Hovik Abrahamyan noted in his speech:
“Distinguished President of the European People’s Party
Mr Wilfried Martens,
Dear colleagues, Ladies and gentlemen,
First of all, let me express my gratitude to all of you and, especially, to the EPP President Wilfried Martens for attending this important event of the meeting with the civil society in the RA National Assembly.
The role of the European People’s Party is big in the establishment of the European Union, as its values and principles genuinely have been the driving force of the creation of the European project.
For our country, Armenia, which I have honour to represent in our today’s meeting, were the same Christian values, due to which through centuries our nation not only maintained its identity, but also surviving calamities and genocide launched the restoration of the statehood. With its historical and cultural mission of adhering to European values, the Republic of Armenia headed by the RA President Serzh Sargsyan, continues its policy of the rapprochement of the relations with Europe and European organizations.
Today, Armenia with its pursued balanced and constructive policy is an important factor of regional stability.
In this context we should also observe the membership of three political parties and among them, the Republican Party of Armenia to the European People’s Party.
It’s remarkable that about 10 months ago in Marseilles welcoming our entrance into the big family of the European People’s Party, Mr Martens made forecasts that this circumstance can be an additional impetus in the process of implementation of wide-scale reforms in Armenia.
I ought to note that the initiatives of the European People’s Party are the Eastern Partnership, as well as the Euronest Parliamentary Assembly and the Civil Society Forum of the Eastern Partnership, the representatives of which today are with us in this hall.
Some of them in this hall may think that this is a competitive field between the representation and participative democracy. I wish, first of all, to dissipate our doubts, they are cooperation formats complementing and enriching each other. The parliaments, which are successfully connected with the civil society, function more effective. But at the same time, I would call on our civil society to become more consolidated and united, especially in the issues, which are related to our state interests. Otherwise, it will be an unforgivable luxury for us.
Being consistent with this approach the National Assembly of the Republic of Armenia actively and effectively cooperate with the civil society. Its vivid proof serve the practical contacts of the delegations of the National Assembly of the Republic of Armenia in the Committee on Armenia-European Union Parliamentary Cooperation, as well as the cooperation with the representatives of the Civil Society Forum, as a result of which a Memorandum of Understanding was signed.
Together with the Advisory Group of the European Union functioning in Armenia only during the four months we organized three parliamentary hearings on the problems of human rights and gender equality.
All this is done with one goal: to make more effective the activity of the National Assembly for the welfare and progress of the country. We, the deputies, as elected by the people, in that see our mission. All of us we are obliged to work for deepening of democracy, because it’s the only way of strengthening of statehood, development of the country and building a more welfare country for our society.”
The President of the European People’s Party Wilfried Martens in his speech thanked the organizers for this important initiative, considering specific that it coincided with the Summit of the Leaders of the Eastern Partnership countries taking place in Yerevan, as well as with the works of the Civil Society Forum of the Eastern Partnership programme going on in Stockholm. In his word, the fact that the Forum is held in the RA National Assembly is very symbolic.
Touching upon the essence of the civil society Wilfried Martens noted that irrespective of the fact what direction belong the representatives of the civil society to, first of all, they should be convinced in what they had done and fairness of the ideas. In his word, in the establishment of democracy everybody has his/her role: the elected political figures, political parties and different organizations of the civil society. The latter’s activity is of essential significance for the fundamental freedoms and protection of rights, provision of peaceful and effective democracy, progress of reforms, anti-corruption combat, investing knowledge and experience.
The EPP Vice President, MEP, Vice President of the Euronest Parliamentary Assembly Jacek Saryusz-Wolski in his report touched upon the European experience of coordinating the works with different structures of the civil society in platforms of parliamentary orientation. He highlighted the role of civil society in multi-party system, which creates a feeling of affiliation to the society.
To Jacek Saryusz-Wolski’s conviction, the civil society has considerable role for the parliamentary life. In his word, if the countries wish to be an EU member, then it’s important that their societies will be in contact with the civil societies of different countries.
The MP from the Georgian parliament, member of the Euronest PA Davit Darchinashvili, delivered a speech: “Parliamentary Orientation and Cooperation with the Civil Society For European Integration: Values and Experience: the experience of Georgia.”
The speakers answered numerous questions being of interest for the participants of the forum.
Then the an internet video bridge was established from the session hall of the National Assembly with the participants of the Civil Society Forum of the Eastern Partnership programme in Stockholm. During the video bridge the sides touched upon the road map of the Eastern Partnership, entry visa facilitation and liberalization, state-civil society cooperation was highlighted and a number of issues of bilateral interest were discussed.
After the end of the video bridge the Chairman of the Unison NGO Armen Alaverdyan delivered a speech.
Summing up the works of the forum the Chairman of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations, the Head of the Armenian Delegation of the Euronest PA Artak Zakaryan underlined that this initiative was held within the framework of the second Summit of the Leaders of the Eastern Partnership. Artak Zakaryan thanked the NA President Hovik Abrahamyan and the EPP President Wilfried Martens for taking part in the works of the Assembly and for delivering speeches, as well as all the participants and organizers of the Assembly.